PREAMBULUM
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kara 2018 szeptemberétől üzemmérnök-informatikus alapszakon indított új, magyar nyelvű, teljes idejű (nappali) képzést. Az új, Bprof (bachelor of profession) fokozatot adó képzés célja az egyre nagyobb méreteket öltő magyarországi informatikus szakemberhiány csökkentése több, megfelelő minőségű informatikai szakember képzésével. Az üzemmérnök-informatikus szak képzési ideje hat félév, egy félévvel rövidebb a mesterképzésre is felkészítő, BSc (bachelor of science) fokozatot adó mérnökinformatikus szaknál, és kifejezetten gyakorlatorientált ismereteket nyújt.
A gyakorlati ismeretek hatékony átadása, a vállalati környezet mielőbbi megismerése, a munkába állásra való felkészítés érdekében az üzemmérnök-informatikus képzés utolsó két félévében a gyakorlati képzés vállalatokkal együttműködve, vállalati környezetben, kooperatív képzés keretében folyik. A kooperatív tantárgyak kreditjeit a hallgatók a vállalat és az egyetem által egyeztetett, a vállalatnál végrehajtott gyakorlati program teljesítésével szerezhetik meg.
A Villamosmérnöki és Informatikai Kar által indított üzemmérnök-informatikus képzés kooperatív szakasza biztosítja a hallgatók számára a közvetlen gyakorlati tapasztalatok megszerzését, továbbá lehetőséget ad arra is, hogy – kölcsönös elégedettség esetén – végzés után a hallgató a vállalatnál helyezkedjen el.
Jelen megállapodás aláírásával az Iskolaszövetkezet és a Gazdálkodó szervezet abbéli szándékát kívánja kifejezni, hogy a Felsőoktatási Intézmény üzemmérnök-informatikus képzésének kooperatív szakaszában aktívan részt kíván venni.
-
Értelmező rendelkezések
A jelen megállapodás alkalmazása során az egyes fogalmaknak a következő jelentést kell tulajdonítani:
- Szakmai gyakorlóhely: a felsőoktatási szakképzésről és a felsőoktatási képzéshez kapcsolódó szakmai gyakorlat egyes kérdéseiről szóló 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet 4. § 5. pontjára figyelemmel az Iskolaszövetkezet.
- A szolgáltatás fogadója: az a Gazdálkodó szervezet, amely a jelen együttműködési megállapodás alapján a Felsőoktatási Intézménynek az Iskolaszövetkezettel – mint szakmai gyakorlóhellyel – jogviszonyban álló hallgatóit gyakorlati képzésük teljesítése érdekében fogadja.
- Együttműködési megállapodás: Az a szerződés, amelyet a Szakmai gyakorlóhely és a Felsőoktatási Intézmény köt egymással a 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendeletben rögzített kötelező tartalmi elemekkel.
- Egyedi megállapodás: Az a szerződés, amelyet a Szakmai gyakorlóhely és a Gazdálkodó Szervezet – mint a szolgáltatás fogadója – köt egymással a Szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény 7. §-ban foglaltakkal összhangban.
- A hallgató és az Iskolaszövetkezet között létrejövő jogviszony: A Szakmai gyakorlóhely által a Szövetkezetekről szóló 2006. X. törvényben rögzített tagsági jogviszony létesítését követően a törvény 10/B. § (2) bekezdése alapján a hallgatóval létesített, külső szolgáltatás nyújtására vonatkozó, megbízási jogviszony vagy az 2011. évi CCIV. tv. 44.§ és a 230/2012. (VIII. 28.) Korm. rendeletnek megfelelő hallgatói munkaszerződés.
-
A megállapodás tárgy, célja
- Felek közötti jelen együttműködési keretmegállapodás tárgya a Felsőoktatási Intézmény Villamosmérnöki és Informatikai Kar üzemmérnök-informatikus alapképzés kooperatív képzésében részt vevő hallgatók gyakorlati képzésének a biztosítása.
-
A kooperatív képzés célja:
- Az elméleti ismeretek alkalmazási készségének kialakítása valós munkahelyi környezetben.
- A hallgatók gyakorlati képzése, a vállalatnál alkalmazott technológiák, munkafolyamatok megismertetése.
- A végzést követő munkába állás segítése, a megszerzett tudás mielőbbi hatékony alkalmazása a munkahelyen.
- A vállalatok és a tanszékek kapcsolatának erősítése.
- Felek vállalják, hogy a jelen együttműködési keretmegállapodás aláírásával kifejezetten kötelezik magukat arra, hogy a jelen együttműködési keretmegállapodás végrehajtásához szükséges, az 1.3. alpont szerinti együttműködési megállapodást, a 1.4. alpont szerinti egyedi megállapodást és az 1.5. alpont szerinti hallgatói megbízási szerződést vagy hallgatói munkaszerződést a jelen együttműködési keretmegállapodással megalapított jogviszonyaikban megkötik és alkalmazzák.
- Felek rögzítik, hogy a Felsőoktatási Intézmény Villamosmérnöki és Informatikai Karon folyó üzemmérnök-informatikus alapképzés keretében - a 2.1-2.2. alpontban meghatározott célok megvalósítása érdekében - a hallgatók a képzés 5. és 6. félévében a Gazdálkodó szervezetnél kooperatív képzésben vesznek részt az Iskolaszövetkezet – mint szakmai gyakorlóhely – közvetítésével a hatályos jogszabályok szerint.
- Az Iskolaszövetkezet – mint Szakmai gyakorlóhely – vállalja, hogy a Felsőoktatási Intézmény Villamosmérnöki és Informatikai Kar üzemmérnök-informatikus képzés keretében a jelen együttműködési keretmegállapodás 1. számú mellékletében meghatározott létszámú hallgató gyakorlati képzésének elősegítését a Gazdálkodó szervezetnél biztosítja, a Felsőoktatási Intézmény általi kiválasztási eljárást követően.
- A Gazdálkodó Szervezet vállalja, hogy – az Iskolaszövetkezet erre irányuló megkeresése esetén – a jelen együttműködési keretmegállapodás alapján közöttük kötendő, a hallgatók Gazdálkodó szervezetnél történő foglalkoztatására irányuló egyedi megállapodásban foglaltak szerint a 2.5. alpontban rögzítetteknek megfelelően kiválasztott hallgatókat fogadja, a szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény 7. § (6) bekezdésében foglaltakkal összhangban.
- A jelen együttműködési keretmegállapodás 1. számú mellékletét a Felek minden tanulmányi év megkezdését megelőző tavaszi félév március 31. napjáig közös megegyezéssel fogadják el.
-
Kooperatív képzés
- A jelen együttműködési keretmegállapodásban részes Felek a 2.2. alpontban meghatározott célok elérése érdekében kooperatív képzést alakítanak ki.
-
A kooperatív képzés keretében
- a Felsőoktatási intézmény a jogszabályokban és az intézmény szabályzataiban meghatározott keretek között biztosítja hallgatói részére, hogy a Szakmai gyakorlóhelynél a tanév során, különösen annak képzési időszakában gyakorlati képzésen vegyenek részt, továbbá a megszerzett kompetenciákat egyes tanulmányi kötelezettségeik teljesítéseként elismeri,
- a Szakmai gyakorlóhely a jelen együttműködési keretmegállapodásban foglalt keretek között fogadja a Felsőoktatási intézmény által kiválasztott hallgatókat és szakmai fejlődésüket segítő és előmozdító gyakorlati képzést biztosít számukra a szolgáltatás fogadójánál.
- A kooperatív képzésben kizárólag a Felsőoktatási intézmény Villamosmérnöki és Informatikai Karának üzemmérnök-informatikus alapképzésben résztvevő hallgatói vehetnek részt.
Jelen együttműködési keretmegállapodás hat eredeti, egymással mindenben megegyező, magyar nyelvű példányban készült, amelyből két példány a Felsőoktatási Intézményt, két példány a Szakmai gyakorlóhelyet, két példány pedig a Szolgáltatás fogadóját illeti. Felek a jelen megállapodást, elolvasás és együttes értelmezést követően, mint az akaratukkal mindenben megegyezőt jóváhagyólag aláírták.
Budapest, __________
A Felsőoktatási intézmény részéről
|
A Szakmai Gyakorlóhely részéről
|
A Szolgáltatás fogadója részéről
|
|
|
|
|
|
|
|
Dr. Charaf Hassan dékán
|
|
Baross Levente Schönherz Iskolaszövetkezet
|
|
Gazdálkodó szervezet képviselő
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Verseghi-Nagy Miklós kancellár
|
|
|
|
Kötelezettségvállalás pénzügyi ellenjegyzése:
(Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem)
Budapest, __________